در چه معاملاتی وارد شویم ؟

آموزش تحلیل تکنیکال
۱۳۹۷-۱۲-۲۶ | ارسال توسط : FSB2
| تعداد بازدید : 317

تعیین میزان ریسک به ریوارد در معاملات یکی از مهم ترین تصمیمات سرمایه گذاران قبل از خرید سهام می باشد.

✅ یکی از نکاتی که سرمایه‌گذاران باید در خرید سهام مد نظر قرار دهند؛ نسبت ریسک به ریوارد ( نسبت زیان به سود) در معاملات است. این نسبت بیان می‌کند که حاضریم برای کسب سود در سهم، چه مقدار ریسک کنیم. از این اصل معمولا در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود چرا که در تحلیل نموداری تعیین حد سود و حد ضرر عینی تر و ساده تر است و به راحتی قادر به تعیین نسبت R/R در معاملات هستیم.

✅ در خصوص تعیین میزان ریسک به ریوارد در معاملات مثالی میزنیم. فرض کنید که قیمت سهم در حال حاضر ۳۰۰ تومان و اولین حمایت پیش روی سهم هم محدوده ۲۷۰ تومان و نخستین مقاومت پیش روی سهم هم محدوده ۳۶۰ تومان است.

در این مثال میزان ریسک سهم (احتمال زیان) ۳۰ تومان و میزان ریوارد (احتمال سود) ۶۰ تومان در نظر گرفته شده است.

( برای تعیین حد ضرر قیمت ۳۰۰ تومان رو از ۲۷۰ کسر و برای تعیین حد سود، قیمت ۳۶۰ تومان رو از ۳۰۰ کسر می‌کنیم). در این حالت اگر قیمت خرید سهم ۳۰۰ تومان باشد، حدود ۱۰ درصد از محدوده حمایت تکنیکالی فاصله دارد و نخستین مقاومت پیش روی سهم هم حدود ۲۰ درصد بالاتر از محدوده فعلی هست. اگر در این وضعیت بخواهیم ریسک به ریوارد سهم را تعیین کنیم به چیزی حدود ۵۰ درصد می‌رسیم ( R/R=30/60=1/2) که به نسبت مناسب است و هر چقدر این نسبت به سمت صفر میل کند، معامله برای خرید جذاب تر و هر چقدر این نسبت به سمت ۱ و بالاتر افزایش پیدا کند سهم جذابیتی برای خرید ندارد.

پس بهتر است که نسبت ½ را معیار معاملات قرار داده و محدوه‌های مساوی و یا پایین تر از این مقدار (۵۰%) را به عنوان نقطه ورود به سهم در نظر بگیریم.

منبع : آموزش بورس

نظرتان را با ما در میان بگذارید

نوزده + بیست =