اتیکت در سرمایه گذاری

آموزش
2019-12-15 | ارسال توسط : FXco
| تعداد بازدید : 221
اتیکت در سرمایه گذاری : پیش از سرمایه گذاری، در حین سرمایه گذاری، پس از سرمایه گذاری
photo_2019-12-15_15-31-42

 

پیش از سرمایه گذاری

منظور از “پیش از سرمایه گذاری” چیست؟
زمان قبل از انتخاب دارایی برای سرمایه گذاری، واریز پول و دریافت دارایی را، “پیش از سرمایه گذاری” می نامیم.

 

پیش از شروع سرمایه گذاری باید 6 نکته را بدانیم.

مشخص شدن بازار هدف سرمایه گذاری

قبل از هر کاری باید بازار هدفِ مورد نظر خودمان برای سرمایه گذاری را انتخاب کنیم و این انتخاب، باید بر اساس شناخت ما از ویژگی های شخصیتی خودمان، تجربه ها و توانمندیهای شخصی، شرایطِ روز اقتصادِ داخلی و خارجی باشد. اگر به ما بگویند پولی که در سهام سرمایه گذاری کردی، نصف شده است!!! چه حالی می شویم؟

اگر شوکه می شوید و ممکن است زندگی شما با مشکلات جدی روبه رو شود، نباید به بازار های ریسکی وارد شوید.

اگر سالها در صنعت ساختمان فعالیت داشتید و در آن حرفه ای هستید، نمی توانید توقع داشته باشید به یک باره با تغییر بازار هدف به همان اندازه موفق باشید باید برای آموختن شرایط بازار جدید وقت و انرژی بگذارید.

اگر قیمتهای جهانی کالایی مانند فولاد در حال افزایش است نباید روی شرکتی سرمایه گذاری کنیم که ماده اولیه آن، فولاد است، چرا که شرکت روز به روز باید فولاد را به قیمت بالاتری بخرد و این امر منجر به کاهش سود و کاهش ارزش سرمایه گذاری و در نهایت باعث ضرر ما می شود، بلکه باید روی شرکتی سرمایه گذاری کنیم فولاد را به فروش می رساند؛ تا روز به روز قیمت کالا نیز با افزایش قیمت فولاد، افزایش پیدا کند.

اما اگر فولاد هم ماده اولیه شرکت بود هم محصول قابل فروش آن شرکت، چه کنیم؟

در این جا باید به بررسی بنیادی شرکت بپردازیم تا به صورت کاملا کمی متوجه شویم که اثر رشد قیمت های جهانی بر کل شرکت مثبت است یا منغی.

شغل اول یا شغل دوم

در بسیاری از تبلیغات و کتب گفته میشود ” با انتخاب سرمایه گذاری به عنوان شغل دوم، درآمدی بیشتر از شغل اول خود بدست آورید” در حالی که لازمه سرمایه گذاری موفق، بررسی کلیه اخبار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و … ومحاسبه اثر این اخبار بر سودآوری صنایع مختلف، بررسی شرایط بازاری شرکتهای فعال در حوزه صنعت منتخب است که باید برای آن وقت کافی در نظر گرفت. بنابران تصور نکنیم با 5 دقیقه بررسی تابلو معاملات میتوانیم نسبت به انتخاب دارایی برای سرمایه گذاری اقدام کنیم سودهای میلیاردی ببریم.

سرمایه گذاری علم است؛ باید با آگاهی وارد شویم

چقدر سود میخوای؟
نکته دیگری که پیش از شروع سرمایه گذاری باید به ان فکر کنیم بازده مورد انتظار است. یکی از نشانه های افراد کم تجربه در سرمایه گذاری، این است که در پاسخ به سوال “بازده مورد انتظارت چقدر است؟” می گویند “هرچه بیشتر بهتر” در حالی که برای سرمایه گذاری باید با انواع بازده آشنا باشیم و باید دقیقا بدانیم پس از کسب چه میزان بازدهی، نسبت به فروش دارایی اقدام میکنیم و یا اصطلاحا از سرمایه گذاری خارج می شویم.

انواع بازده

پنیر مجانی تنها در تله موش پیدا میشود.

ما نمی توانیم با سرمایه گذاری در دارایی، انتظار بازدهی زیادی را داشته باشیم بدون آنکه ریسک آن را پذیرفته باشیم. باید بدانیم درصدی که ما به عنوان بازده مورد انتظار برای خود در نظر می گیریم ممکن است تحقق پیدا کند یا نه. ممکن است نه تنها سود نکنیم، بلکه اصل سرمایه خود را هم از دست بدهیم.

تعریف ریسک

شلخته درو کنید تا چیزی گیر خوشه چین ها بیاید.

به دنبال خرید در کمترین قیمت و فروش در بالاترین قیمت نباشیم. همواره باید به یاد داشته باشیم که معامله دو سمت دارد خریدار و فروشنده. اگر ما به دنبال خرید در کمترین قیمت باشیم یعنی فروشنده هم باید در کمترین قیمت به ما بفروشد اما چرا باید این کار رو انجام بدهد؟ قیمتی را برای معامله پیشنهاد دهیم که با طرف مقابل به معامله راغب باشد.


در حین سرمایه گذاری

منظور از “در حین سرمایه گذاری” چیست؟
زمانِ پس از از انتخاب دارایی، واریز پول و دریافت دارایی و همچنین پیش از فروش دارایی و دریافت پول را، “در حین سرمایه گذاری” می نامیم.

پیش از شروع سرمایه گذاری باید 2 نکته را بدانیم:

صبور باشید

دنبال کسب سود در کمترین زمان ممکن نباشیم،خبر منعکس شده در بازار باید بر قیمت اثر بگذارد که این امر ممکن زمان بر باشد هر چه به دنبال کسب بازده در بازده زمانی کوتاه تری باشید ریسک و به تبع آن، احتمال ضرر را افزایش می دهید.

طمع نکنید

پس از کسب بازده مورد انتظار خود، نسبت به فروش دارایی اقدام کنید. تصور نکنید روند صعودی قیمت، تا ابد ادامه خواهد داشت!! چراکه بعد از هر روند صعودی، روند نزولی و پس از هر روند نزولی، روند صعودی خواهد آمد.


پس از سرمایه گذاری

منظور از “پس از سرمایه گذاری” چیست؟
زمانِ پس از فروش دارایی و دریافت پول را، “پس از سرمایه گذاری” می نامیم که اصطلاحا به آن خروج از دارایی نیز گفته می شود.

پس از از خروج از سرمایه گذاری باید 2 نکته را بدانیم:

پشیمانی

بسیار پیش می آید که پس از کسب بازده مورد انتظار و خروج از سرمایه گذاری، روند صعودی همچنان ادامه دارد و ما از فروش پشیمان میشویم به یاد داشته باشید که سود کم، بسیار بهتر از ضررهای ناشی از پایبند نبودن به بازده مورد انتظار است؛ همچنین ممکن است خودخوری های بعد از فروش باعث شود تمرکز ما از بین برود و سایر فرصت ها را نیز از دست بدهیم، بنابراین باید بعد از خروج از سرمایه گذاری، جای حسرت معامله گذشته، به کار اصلی خود توجه کنیم و به دنبال سرمایه گذاری دیگری باشیم.

کی مقصر است؟

سرمایه گذاری فعالیتی ریسکی است گاهی با سود از سرمایه گذاری خارج می شویم گاهی نیز با ضرر. گاهی تحلیل ها صحیح است گاهی غلط. در زمانِ ضرر، باید بدانیم تنها مقصرِ ضررِ ما، خود ما هستیم نه بازار، نه حقوقی های بازار، نه پیشنهاد دهنده سرمایه گذاری نه شرایط اقتصادی کشور و نه هیچ کس دیگری غیر از خود ما. زیرا ما از ابتدا میدانستیم در چه فضایی فعالیت میکنیم.

جمع بندی

سرمایه گذاری یک علم است برای ورود به آن باید با اصول، قوانین و روشهای تخصصی آن آشنا بشیم. اصولی مثله

انتخاب بازار هدف بر اساس ویژگیهای شخصیتی خودمان و شرایط روز

تعیین بازده مورد انتظار

صبور بودن

طمع نکردن

مسیولیت پذیر بودن

و…

از زمانی که برای مطالعه این مقاله گذاشتید،سپاسگزارم.

 

نظرتان را با ما در میان بگذارید

هجده + هفده =